Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

 

Potop uczniów PZS

 

 

- Proszę o ciszę! Rozpoczynamy pierwszy całonocny maraton czytelniczy w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych – słowa dyrektora  Powiatowego Zespołu Szkół, pana Kazimierza Grabowskiego, uświadomiły uczestnikom imprezy, że oto właśnie się zaczyna...

 

 

W dobie komputerów, telewizji, gier Play Station i telefonów komórkowych ludzie coraz rzadziej sięgają po książki. A przecież od stuleci uważane są one za źródło ponadczasowej, niezastąpionej wiedzy, wzorców moralnych oraz prawd życiowych.

Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych to święto ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (The International Association of School Librarianship) i obchodzone jest w czwarty poniedziałek października. W tym roku dzień ten przypadł na 27 października. Celem Dnia Bibliotek Szkolnych jest zwrócenie uwagi na to, jak ważny jest udział biblioteki szkolnej w edukacji dzieci i młodzieży. Tegoroczne hasło obchodów brzmiało: Umiejętność czytania i uczenia się w twojej bibliotece szkolnej.

W trakcie poniedziałkowych lekcji, w dniu 27 października, nauczyciele poświęcali 15 minut na głośne czytanie wybranej lektury. Uczniowie, siedząc cichutko, jak zaczarowani słuchali czytających.

W tym roku dla uczczenia tego święta poloniści i bibliotekarze Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie zorganizowali maraton czytelniczy pod nazwą W niewoli Sienkiewicza. Oto fragment tekstu umieszczonego na plakacie, zachęcającym do uczestnictwa w tej imprezie:

„Dla uczczenia tego święta poloniści i bibliotekarze zapraszają „szalonych" uczniów i nie mniej „szalone" grono pedagogiczne do uczestnictwa w dwunastogodzinnym maratonie czytelniczym...."

Przez całą noc, od godziny19:45 do 7:45, organizatorzy i uczniowie - czynnie (czytając) i biernie (słuchając) zgłębiali tajniki Potopu Henryka Sienkiewicza .

Już od godziny 19.00 w sali nr 17 w budynku PZS przy ul. Poźniaków w Chojnowie, gromadzili się pierwsi uczestnicy maratonu. Mieli ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy: materace, karimaty, śpiwory, koce, poduszki, termosy pełne kawy lub herbaty, a także mnóstwo pysznego jedzenia.

     Czytelniczy maraton swoją obecnością uświetnili : dyrektor PZS- pan Kazimierz Grabowski, wicedyrektor - pani Ewa Humenna , bibliotekarka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnowie- pani Elżbieta Izworska, nasze panie bibliotekarki – Jadwiga Matys i Lucyna Olszewska oraz polonistki – panie Barbara Homętowska i Monika Pacaniuk.

Punktualnie o godzinie 19.45dyrektor PZS serdecznie powitał uczestników imprezy i jako pierwszy rozpoczął czytanie Potopu. 36 uczniów, organizatorzy i goście w skupieniu słuchali opowieści o losach Rzeczpospolitej w XVII wieku i wielkiej miłości Andrzeja Kmicica i Oleńki Billewiczówny.

Tuż po godzinie 22.00 ogłoszono pierwszą przerwę. Można było wypić kubek gorącej kawy, rozprostować kości, zaczerpnąć świeżego powietrza, by po 20 minutach znów powrócić do lektury.

Tuż po północy najmniej wytrwali uczestnicy rozpoczynali drzemkę. Piotr Grządziel, uczeń klasy II a LO, wcielił się w szkolnego fotografa i wszystkich śpiochów uwieczniał na zdjęciach.. Po przebudzeniu czekała ich zabawna  niespodzianka. Jednak sam, zmęczony fotografowaniem, około godziny 3:00 również przysnął na krótko.

      Lektorzy pięknie prezentowali swoje umiejętności, chcąc jak najlepiej oddać klimat powieści. Za każdy przeczytany rozdział otrzymywali słodki upominek, który zachęcał innych do czytania.

     W późnych nocnych godzinach, gdy powieki ciążyły coraz bardziej, niezmordowany Janek Jaszczyński z II klasy Technikum Agrobiznesu budził śpiochów dźwiękiem wielkiego, czerwonego budzika, zachęcając do wspólnego śpiewu.

     O godzinie 5.30 Agnieszka Jedynak z klasy II b LO zakończyła czytanie XII rozdziału powieści. Nie był to jeszcze koniec spotkania z bohaterami Potopu. Przez ostatnie godziny maratonu towarzyszyliśmy Andrzejowi Kmicicowi, oglądając ekranizację tejże powieści. Było więc coś i dla ucha, i dla oka.

     „Sienkiewiczowska niewola" zakończyła się wraz z otwarciem szkoły. Ci, którzy wstawali rano do swych obowiązków, nawet nie wiedzieli, ze niedaleko ich domów, w budynku szkoły, odbyła się taka piękna impreza. W ramach podziękowania za udział i wytrwałość uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.

- Jestem bardzo zadowolona z udziału w tej imprezie, atmosfera była fantastyczna. Po raz pierwszy miałam okazję spędzić całą noc w szkole. Jeżeli w przyszłym roku akcja się powtórzy, z pewnością wezmę w niej udział - powiedziała jedna z uczestniczek maratonu,. Natalia Gadzina z klasy Ia LO,

                Wszyscy zgodnie stwierdzają, że czytanie książek pobudza wyobraźnię i daje dużo więcej korzyści niż nudne siedzenie przed komputerem czy innymi elektronicznymi zabawkami. A głośne czytanie w dużym gronie to dopiero frajda... Tego typu akcje zachęcają młodych ludzi do lektury książek i zainteresowania się pracą bibliotek.

     W tym roku Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych wzbudził duże zainteresowanie wśród uczniów PZS. Dziękujemy organizatorom i mamy nadzieję, że kolejne edycje maratonów czytelniczych w drodze. Chętnych nie zabraknie.

 

                                                                                                                                                                                                                     Dorota i Piotr

 

 

Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie

ul.Witosa 1

59-525 Chojnów

serwis przygotowany przez MEDIART (w CMS) ©