Rozgrywki szachowe w Powiatowym Zespole Szkół w Chojnowie
PZS w szachu!
Szachy, zwane królewską grą, wywodzą się z Indii. Pierwsze partie rozgrywano już w VI wieku naszej ery. Z Indii trafiły do Persji, a po podbiciu kraju przez Arabów ich znajomość przeszczepiono na tereny Europy, a potem całego świata. Dzięki podbojom i podróżom ludzi z odległej przeszłości mogły one też zawitać…. do Chojnowa.
O zaletach gry w szachy nie trzeba nikogo przekonywać. Uczy ona logicznego myślenia i planowania, trenuje pamięć i spostrzegawczość, utrwala zasady szlachetnej rywalizacji. 19 listopada 2011 roku w hali Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie przy ulicy Matejki odbył się I Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Starosty Powiatu Legnickiego. Był to jednodniowy turniej szachów szybkich, kategorii OPEN, grany systemem szwajcarskim, 9 rund po 15 minut na każdego zawodnika.
Nie jest to pierwsza ciekawa inicjatywa podejmowana przez nauczycieli i pracowników PZS. Sześćdziesięcioletnia historia szkół, wchodzących dziś w skład Powiatowego Zespołu, obfitowała w przedsięwzięcia naukowe, kulturalne, sportowe. Angażują one nie tylko kadrę nauczycielską i uczniów, ale także całą społeczność miasta, gminy, powiatu. Placówka ta od lat podejmuje działania, których celem jest aktywizacja lokalnego środowiska, popularyzacja ciekawych form spędzania wolnego czasu oraz promocja miasta i szkoły.
Tegoroczna impreza miała na celu propagowanie gry w szachy wśród uczniów i mieszkańców miasta, a także zainicjować szereg interesujących spotkań tego typu, na których zjawią się nie tylko zawodnicy z całej Polski, ale i innych krajów Europy . Najważniejsze jednak, że niełatwa przecież organizacja takich rozgrywek przeczy stereotypowym i często powtarzanym twierdzeniom, że: „tu przecież nic się nie dzieje!", a po „łyk kultury" i rozrywkę trzeba pojechać do większego miasta.
Organizatorzy mają nadzieję, że Turniej, któremu przyświecało hasło 64 pola to granica wszechświata, uda się ująć w ramy corocznych, cyklicznych spotkań. A także, że frekwencja będzie równie wysoka jak tegoroczna, gdyż liczba uczestników zaskoczyła chyba nawet samych inicjatorów -widok długich rzędów stolików, przy których siedzieli rywale, był imponujący! W tym roku impreza przyciągnęła osoby różnych płci i w różnym wieku –nikogo nie dziwiło, że naprzeciwko siebie siedzieli zawodnicy, między którymi różnica wieku wynosiła kilkadziesiąt lat. W sumie w do konkurencji szachowych stanęło 110 zawodników, z których najmłodszy to rocznik
Tytuły zawodników niewątpliwie budziły respekt. W ich grupie było: trzech arcymistrzów(w tym jedna kobieta), czterech mistrzów międzynarodowych, czterech mistrzów FIDE, dwóch mistrzów krajowych i pięciu kandydatów na mistrza. Jedno jest niewątpliwie piękne w szachach – słabszy zawodnik może zagrać z silniejszym, podpatrując mistrza i ucząc się od niego.
Pomysłodawcą organizacji rozgrywek jest nauczyciel wychowania fizycznego w PZS, pan Jacek Najduk, który swoją pasją zaraża uczniów, a podczas różnorodnych imprez rozgrywa symultany szachowe. Do pomysłu przekonał innych, przede wszystkim władze Starostwa Powiatowego w Legnicy, dyrekcję i nauczycieli PZS, a dzięki ich zaangażowaniu i pracy udało się pozyskać wielu sponsorów, w tym wsparcie Fundacji Polska Miedź, która ufundowała nagrody we wszystkich kategoriach.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele władz powiatu i miasta, placówek kulturalnych i edukacyjnych: Starosta Powiatu Legnickiego, pan Jarosław Humenny, Burmistrz Miasta Chojnowa, pan Jan Serkies, Przewodniczący Rady Miasta, pan Jan Skowroński, dyrektor Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych, pani Elżbieta Iwanicka, proboszcz Parafii Rzymsko – Katolickiej p.w. św. Piotra i Pawła, ks. Marek Osmulski, dyrektor Gimnazjum nr 2 w Chojnowie, pan Andrzej Urban, redaktor Gazety Chojnowskiej, pani Emilia Grześkowiak, przewodnicząca Rady Rodziców PZS, pani Anna Krześniowska, przewodniczący Oddziałowej Rady Rodziców, pan Andrzej Jamry.
Turniej otworzyli Starosta Powiatu Legnickiego, pan Jarosłwa Humenny, oraz dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół Chojnowie, pan Kazimierz Grabowski. Podziękowali zawodnikom oraz kibicom za przybycie, życząc udanych i odkrywczych zmagań i wielu wrażeń. Wyrazili nadzieję, że zorganizowana impreza na stałe wpisze się w kalendarz uroczystości miejskich, umocni współpracę miedzy szczeblami władzy i przyczyni się do promocji miasta. Serdeczne podziękowania skierowano w stronę sponsorów, bo bez ich wsparcia tego typu impreza nie mogłaby się odbyć.
I tak, kilkanaście minut po dziesiątej, zawodnicy w pełnej gotowości mogli przystąpić do rywalizacji. Arbiter Turnieju, pan Rafał Siwik, przypomniał harmonogram i regulamin rozgrywek oraz wyjaśnił zasady rozstrzygania kwestii spornych. Teraz nadszedł czas na pierwszy ruch szachistów.
Ciekawe jest, że mimo tak dużej liczby uczestników w hali panowała cisza, spokój, skupienie, planowanie i przesunięcia figur na polach szachownicy. Nie ma tak typowych dla rozgrywek sportowych pokrzykiwań i głośnego aplauzu. Kibicowanie przyjmuje formę obserwacji ruchów szachistów. Niektóre pojedynki budziły szczególne zainteresowanie, a stolik szachowych rywali otaczał wianuszek kibiców.
Turniej zakończył się około godziny 16. Jeszcze kila minut nerwowego oczekiwania i można na było ogłosić wyniki:
I miejsce - Michał Luch (WSB Wrocław)
II miejsce – Petr Golubka (Ukraina)
III miejsce – Bartosz Siembab (UKS Giecek Radków)
W kategorii „Najlepsza Kobieta" zwyciężyła Barbara Jaracz (ŻTMS Baszta Żnin)
W kategorii juniorów nagrody zdobyli:
I miejsce – Rafał Kowalczyk (LKS Park Starzenice)
II miejsce – Paweł Piotrowski (Ks 64 Zielona Góra)
III miejsce – Witold Oszczanowski (MUKS MDK Śródmieście Wrocław)
W kategorii „Zawodnicy z rankingiem ELO poniżej
Przewidziano także słodki upominek dla najmłodszego uczestnika Turnieju, którym okazał się Mateusz Drapiewski (GOKiS Legnickie Pole). Wśród wszystkich zawodników rozlosowano także upominki - aparaty cyfrowe i pendrive.
Z opinii uczestników wynika, że imprezę należy uznać za bardzo udaną. Chwalili sprawną organizację, miłą atmosferę i – co najważniejsze – wysoki poziom zawodów. Jeden z zawodników wprowadził sentymentalną nutkę, twierdząc ze wzruszeniem, że nigdy nie spodziewał się, że po tylu latach wróci do Chojnowa, w którym kończył szkołę. Podziękowania składali również goście z Niemiec i Ukrainy. Miejmy nadzieję, że w równie doborowym gronie spotkamy się w Chojnowie za rok!
W imieniu organizatorów turnieju gorąco dziękujemy wszystkim, których wsparcie umożliwiło przeprowadzenie imprezy. Dziękujemy sponsorom, których grono tworzą:
Fundacja Polska Miedź – KGHM
Firma PHU JAN WENGRZYN, Sp. z o.o.
BAMASPOL Zbigniew Iwanicki
Metal Cynk Sp. z o.o. Andrzej Ciekański
KOMERC Sp. z o.o. Zenon Hajtko
Chudziak Józef. Zakład Usług Pogrzebowych
Legnicka Specjalna Stref a Ekonomiczna S. A.
Apis Sp. z o.o. Piotr Bloch
Eksport – Import DANY Sp. z o.o. Edward Piasecki
Agro – Świt. Świtała Edward.
Mölndals Industriprodukter Polska Sp. z o.o. Adam Poznar.
PHP Mercus
Dziękujemy również panu Zbigniewowi Kaźmierskiemu, który udostępnił nam zasoby swoich zbiorów ilustracji i szachowych humorów, a także – wypożyczenie figur szachowych.
Nauczyciele i pracownicy PZS w Chojnowie
Faktycznie - jest w nich coś królewskiego
Hasło mówi samo za siebie.
Każdy chce zobaczyć swoje nazwisko na liście
Na koniec jeszcze pamiątkowe zdjęcie
Najlepsza zawodniczka Barbara Jaracz
Najstarszy uczestnik rozgrywek Jan Kaźmierski
Partia mistrzów
Petr Golubka - nasz gość z Ukrainy
Przyszli zwycięzcy
Różnica w szachach nie ma znaczenia
Starosta z uwagą śledził szachowe potyczki
Szeregi stolików z szachami - imponujące
Ten ruch wymaga zastanowienia
Triumfator w pełnej krasie
Wśród zawodników nie mogło zabraknąć naszych uczniów
Warto coś podpatrzyć
GALERIA ZDJĘĆ OBIEKTYWEM JUSTYNY
Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie
ul.Witosa 1
59-525 Chojnów