Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Aktualności

Ocalamy, czyli słowo pamięci o Juliuszu Poźniaku

Dzisiaj, 20 listopada, na chojnowskim cmentarzu miało miejsce niezykłe spotkanie. Odbyło się ono w ramach akcji „Ocalamy” – projektu realizowanego od 2017 roku. Jest to wspólna inicjatywa wojewody dolnośląskiego i Instytutu Pamięci Narodowej. Jej celem jest ocalenie pamięci o polskich bohaterach. Wśród przybyłych gości znaleźli się przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, Kościoła, powiatowych i miejskich władz, instytucji kulturalnych, placówek edukacyjnych, organizacji kombatanckich, uczniowie i mieszkańcy Chojnowa. Uroczystość poświęcona była postaci Juliusza Poźniaka, wieloletniego nauczyciela, społecznika i wychowawcy młodzieży. Juliusz Poźniak to pionier chojnowskiego szkolnictwa po II wojnie światowej. Był jednym z inicjatorów założenia Liceum w Chojnowie. W październiku 1945 roku podjęto starania o przywrócenie działalności szkoły, która otrzymała nazwę Państwowego Gimnazjum i Liceum Koedukacyjnego i Ogólnokształcącego. Juliusz Poźniak miał w swoim życiu także piękną patriotyczną kartę. Wielokrotnie poświęcał się sprawie wolności Polski- jako legionista i uczestnik walk w wojnie z bolszewikami. Sylwetkę tej zasłużonej postaci przybliżył zebranym dyrektor Muzeum Regionalnego w Chojnowie, pan Mariusz Garbera. Za zasługi w walce o niepodległość w ramach projektu „Ocalamy” nastąpiło uhonorowanie grobu bohatera poprzez umieszczenie specjalnego biało – czerwonego znaku graficznego o treści „Ojczyzna swemu obrońcy”

2019-11-21 13:51

Juliusz Poźniak - "OJCZYZNA SWEMU OBROŃCY"

Juliusz Poźniak vel Krzywkowicz ur.23.08.1885 Zółkiew zm. 5.06.1961 Chojnów

.

Juliusz Poźniak pochodził ze szlachty. Jego ojciec Tadeusz Poźniak herbu Poźniak, prezes sądu w Tarnopolu i Zofia z Malczewskich herbu Tarnawa. Był najmłodszy z czwórki rodzeństwa. Ojciec wcześnie umiera ,matka nie radząc sobie z zarządzaniem majątku w okolicach Tarnopola sprzedaje go i wyjeżdża do Tarnopola a następnie do Lwowa.-I w czasie studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim poznaje Annę Przedrzymirską przyszłą żonę z którą zawarł związek małżeński 14 listopada 1918 roku w Przemyślu. Z tego związku urodziła się córka Felicja w 1920 roku (po mężu Łojak), w 1923 roku syn Antoni. Po zawirowaniach II wojny światowej przyjeżdża z rodziną z Borysławia do Chojnowa, co miało miejsce w listopadzie 1945 roku. Pierwszą pracą jest prowadzenie Urzędu Likwidacyjnego, następnie poznaje kilku nauczycieli z którymi organizuje Gimnazjum i Liceum które rozpoczyna początkiem 1946 roku swą działalność. Był nauczycielem historii, szczególnie lubił przekazywać wiedzę z historii starożytnej. Był przez wiele lat z-cą dyrektora chojnowskiej Alma Mater. Jest lubianym kolegą w środowisku nauczycieli. Wśród uczniów uważany za człowieka wielkiej wiedzy i życzliwości. Ze względu na posturę i cytowanie myśli starożytnych filozofów nazywany został przez uczniów „Peryklesem”. Poza działalnością pedagoga miał czas na prace związane z uruchomieniem placówek kul turalnych między innymi Muzeum. Za udział w odzyskiwaniu niepodległości i w wojnie z bolszewikami otrzymał Krzyż Niepodległości. Był ułanem - podkomendnym pułkownika Beliny, wraz z pierwszą kadrową wychodził z Krakowa. Za całokształt pracy zawodowej i społecznej był wielokrotnie odznaczany między innymi Złotym Krzyżem Zasługi. Ulubionym hobby: w okresie młodości: podróże i wędrówki w Tatrach w Chojnowie hodowla kanarków. Uroczystości pogrzebowe stały się wielką manifestacją patriotyczną jego uczniów, mieszkańców Chojnowa i okolic, został pochowany w alei zasłużonych jako pierwszy na ówczesnym nowym cmentarzu. Ród Poźniaków pochodzi z Wielkiego Księstwa Litewskiego. W wieku XVII w część rodu przeprowadziła się do Małopolski a część do Wielkopolski.

Oświadczam, że powyższe dane są prawdziwe co potwierdzam własnoręcznym podpisem.

Hans Joachim Kuhnert Kamienna Góra dn.28.08 2012 r.

2019-11-15 14:07

Gustaw Herling -Grudziński - nagrodzony

8 listopada, na zakończenia Tygodnia Patriotyzmu, po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, w auli przy ulicy Poźniaków otworzono wystawę „Ojcowie Nieodległości”, przygotowaną przez JPN i ASP we Wrocławiu oraz Muzeum Regionalne w Chojnowie. Otwarcia dokonał dyrektor Muzeum pan Mariusz Gerbera. Uczniowie i zaproszeni goście mieli też możliwość uczestniczenia w rozdaniu nagród dla zwycięzców konkursów poświęconych osobie Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - patrona Roku 2019. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy, a laureatom gratulujemy. Organizatorzy – poloniści i bibliotekarze PZS

2019-11-14 13:35

Ognisko Patriotyzmu

W czwartek, 7 listopada, po raz dziewiąty spotkaliśmy się podczas Ogniska Patriotyzmu. Tegorocznemu spotkaniu przyświecało hasło „Krwią wyzwalana, sercem ukochana”. Na uroczystość byli zaproszeni m. in. przedstawiciele i dyrektorzy chojnowskich szkół, miejskich, gminnych i powiatowych władz samorządowych, Kościoła, instytucji kulturalnych, młodsi i starsi mieszkańcy Chojnowa… Część oficjalną poprowadzili uczniowie klas I pod opieką pani Izabeli Banaszak. Młodzież z klas pożarniczo – ratowniczych uczestniczyła w pasowaniu i włączeniu w szeregi ochotniczych jednostek ratowniczych. Następnie obejrzeliśmy przedstawienie przygotowane przez grupę teatralną „Zaświaty”, prowadzoną przez panią Karolinę Rosocką. Młodzi aktorzy przypomnieli historię poświecenia i odwagi Ireny Sendlerowej i „dziewcząt wyklętych”. Muzycznego wsparcia udzielili pan Tomasz Susmęd, ks. Kamil Bulanda, Wiktoria Kos, Michał Gorzyński i Kacper Matys. Obejrzeliśmy również bardzo ciekawy film, zmontowany przez uczniów PZS. Zawierał wypowiedzi przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 1 na temat ojczyzny, wolności, flagi narodowej, stolicy Polski… Potem przyszedł czas na wspólne śpiewanie. W naszym repertuarze znalazły się zarówno znane pieśni legionowe, jak i te z czasów powstania warszawskiego. Czwartkowy wieczór zakończyliśmy – już tradycyjnie – „Piosenką pożegnalną”.

2019-11-08 08:49

II Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej

Dnia 05.11.2019r. w ramach trwającego „Tygodnia Patriotyzmu” pod hasłem „Krwią wyzwalana, sercem ukochana” w Powiatowym Zespole Szkół w Chojnowie odbył się II Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Podczas konkursu zaprezentowali się nam uczniowie ze szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Chojnów oraz ze szkoły podstawowej w Miłkowicach w kategorii A oraz uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie w kategorii B. W skład JURY wchodzili: p. Krystyna Czapska – Założycielka chojnowskiego chóru SKORANTA, p. Barbara Landzberg – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnowie, p. Stanisław Horodecki – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chojnowie oraz p. Mariusz Garbera – Dyrektor Muzeum Miejskiego w Chojnowie. Po długiej, bo prawie godzinnej naradzie JURY ogłosiło i nagrodziło wraz z Dyrektorem Powiatowego Zespołu Szkół zwycięzców obydwu kategorii: kat. A: SZKOŁY PODSTAWOWE I miejsce: Zespół Pieśni i Tańca „Marzenie” z SP Miłkowice „Gdzie są kwiaty z tamtych lat” II miejsce: Julia Swatek i Maja Łysek z SP w Starym Łomie „Myślimy o Polsce” III miejsce: Marcel Songajło z SP nr 4 w Chojnowie „Szary mundur” Wyróżnienia: Zespół Melomani z SP Miłkowice „Weselisko” SP Niedźwiedzice „Dziś do ciebie przyjść nie mogę” Trio z SP nr 3 w Chojnowie „Dziewczyna z granatem” Zespół wokalny Forte z ZSP w Rokitkach „Uwierz Polsko” SP Krzywa „ Pamięć w nas” kat. B: POWIATOWY ZESPÓŁ SZKÓŁ W CHOJNOWIE I miejsce: Katarzyna Baczmańska „Kolęda warszawska 1939” II miejsce: Aleksandra Wieleżew „Dziś idę walczyć mamo” III miejsce: Katarzyna Soboń „Nierealny” Wyróżnienia: Salma Rabeei „Panie Generale” oraz Anna Gorzyńska „Walczyk Lilu” Oraz Nagrodę GRAND PRIX Otrzymał: Chór szkolny z SP nr 3 w Chojnowie „Warszawskie dzieci” Nad nagłośnieniem, dekoracjami, bufetem, przebiegiem rejestracji i całości konkursu czuwała klasa IIITEH z wychowawczynią p. Dorotą Dreger Zwycięzcom i wyróżnionym GRATULUJEMY i życzymy dalszych sukcesów !!!

2019-11-06 21:08

Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie

ul.Witosa 1

59-525 Chojnów

serwis przygotowany przez MEDIART (w CMS) ©