Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

Galeria

Ocalamy

W niedzielę, 11.10.br. w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Chojnowie, Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie uczestniczył w uroczystości w związku z uhonorowaniem grobu śp. Ks. kan. Adama Szczepana Łańcuckiego insygnium przyznawanym w ramach projektu „Ocalamy” realizowanego przez Wojewodę Dolnośląskiego przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Przed rozpoczęciem mszy świętej głos zabrała prof. Dr. Hab. Kazimiera Jaworska, która w swoim wystąpieniu przedstawiła życiorys ks. Adama. Po uroczystej Eucharystii dalszy ciąg uroczystości miał miejsce na cmentarzu miejskim gdzie stojąc nad grobem ks. Łańcuckiego modliliśmy się o zbawienie jego duszy. Głos zabrali przedstawiciele rodziny śp. Ks. Adama, a także przedstawiciel IPN oraz przedstawiciel młodzieży z PZS. Do Muzeum Regionalnego w Chojnowie została również przekazana osobista pamiątka po ks. Łańcuckim – zegarek. Uroczystości towarzyszyła także wystawa poświęcona pierwszemu proboszczowi Chojnowa przygotowana przez naszych uczniów.

2020-10-14 11:23

NARODOWE CZYTANIE W PZS W CHOJNOWIE

Narodowe Czytanie to cykl ogólnopolskich spotkań i wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury. W 2020 roku czytaliśmy „Balladynę” Juliusza Słowackiego. „Balladyna”to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn klęski powstania listopadowego i debat nad wspólną historią, i przyszłym losem narodu. Problematyką tego utworu są kwestie: władzy, winy i kary, dobra i zła, przewrotności losu i Bożej sprawiedliwości. Uczniowie PZS w Chojnowie czytali fragmenty tego utworu, zgodnie z prośbą współorganizatora tej akcji, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnowie, 09 września o godz. 9.00.

2020-09-09 12:20

Próbne egzaminy maturalne

19-22.11.2019

2020-06-30 15:45

Ognisko Patriotyzmu

Ognisko Patriotyzmu 3 LO 2019/2020

2020-06-30 15:36

2012 - Konkurs Recytatorski "Ojczyzno Moja !"

Od 9 listopada w Powiatowym Zespole Szkół w Chojnowie trwał Tydzień Patriotyzmu. Było ognisko, przy którym śpiewano piosenki żołnierskie. Otwarto wystawę poświęconą zbrodni lubińskiej w 1982 r. Był koncert z piosenkami Jacka Kaczmarskiego i turniej szachowy. Był też konkurs recytatorski. Przebiegał pod hasłem „Ojczyzno Moja!". Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach.O czym mówiono i śpiewano? O Ojczyźnie, zamkniętej w „duszy naszego narodu", o tej dziwnej, romantycznej Pani, w której wszyscy się kochali i umierali dla niej - jak pisał Stanisław Baliński w wierszu „Ojczyzna Szopena" prezentowanym przez Damiana Wdowińskiego (II miejsce). O Tej, za którą walczono z Moskalami, przypominał Jakub Romaniak recytując „Redutę Ordona" ( II miejsce). O smutku żołnierzy, którzy po klęsce powstania listopadowego musieli opuścić Polskę i szli w obce strony, zabierając w sercach tęsknotę i ból. O obrońcach Lwowa – Orlętach i o najmłodszych żołnierzach Powstania Warszawskiego, którzy z dziecięcą gorliwością oddawali za Nią swoje młode życie. Mówiono i śpiewano o Katyniu, miejscu przeogromnej zbrodni popełnionej na naszym narodzie. Słowami wiersza Feliksa Konarskiego „Katyń" Joanna Theresiak (III miejsce) upominała się o prawdę i sprawiedliwość. Mówiono o trudnych latach II wojny światowej, recytowano wiersze pisane w nieludzkiej rzeczywistości więziennej i obozowej. Jakże bolesne wyznania kryły w sobie wiersze: „List" nieznanego autora i „Tramwaje" Elżbiety Popowskiej (Katarzyna Olbrych III miejsce). Ile dramatyzmu było w utworze 12-letniej Żydówki opisującej transport do obozu zagłady w Bełżcu. A lata powojenne, jakże skomplikowane. Namiastkę tej rzeczywistości ukazał wiersz „Cela" Wiktora Woroszylskiego w bardzo dobrej interpretacji Sary Lewandowskiej (I miejsce). Słowa wierszy przeplecione były pieśniami i piosenkami żołnierskimi, tymi dawnymi i tymi nowszymi. Śpiewano „Rotę" Marii Konopnickiej (Sylwia Światłowska), „Ostatni list" - balladę Lecha Makowieckiego (Sonia Schőn II miejsce). Patryk Boryniec zaprezentował „Deszcz jesienny deszcz" (III miejsce), a Paulina Zatwarnicka - „Powrócisz tu" (III miejsce). Były też „Mury" Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Eweliny Gancarczyk i Anny Janczyńskiej. Znaneą piosenkę z czasów I wojny światowej - „Rozkwitały pąki białych róż" wykonała Joanna Sikora zajmując I miejsce. W czasie, gdy jury konkursu: pani Krystyna Kalagasidis, Ewa Więcek i Emilia Wojtala,wyłaniało jego zwycięzców, Bartek Pastuchow, uczeń Technikum Hotelarskiego, przedstawiał przygotowanąprezentację. Ukazywała ona ważne momenty z dziejów Polski, jej rozwój i piękno.

2020-06-09 10:32

Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie

ul.Witosa 1

59-525 Chojnów

serwis przygotowany przez MEDIART (w CMS) ©